پته گمرکی چیست؟

پــته گمرکی چیست؟

یکی از روش های ترخیص کالا پته گمرکی است. پته گمرکی به سندی گفته می شود که توسط آن ترخیص کالا بدون نیاز به کارت بازرگانی امکان پذیر است و به دو نوع مسافری و دستوری تقسیم می شود. در حال حاضر دستور ترخیص به صورت پته گمرکی برای کالاهای وارداتی کمتر از ۱۰۰۰ دلار برای اشخاص عادی و تا ۲۰۰۰ دلار برای شرکت های تولیدی، صادر می شود.

ترخیص کالای وارداتی از کمرگ، فرآیندی کاملاً تخصصی است که توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی در گمرک، جهت صادرات یا واردات با انجام تشریفات خاص گمرکی صورت می گیرد. برای ترخیص کالاهای گوناگون، بنا به نوع استفاده و یا تکنولوژی های به کار رفته در آن، دریافت مجوزهایی از سازمان مربوطه مورد نیاز است.

برای اخذ پَـته گمرکـی جهت ترخیص کالاهای با ارزش نازل که نیاز به مجوزهای خاص نداشته باشد, معاون فنی گمرک یا رئیس سرویس در صورت لزوم دستور پته مسافری را صادر می کند. پته گمرکی یکی از سریع ترین روش های ترخیص کالا در گمرک می باشد. به طوری که پس از اخذ قبض انبار و اقدامات برای صدور پته گمرکی در بیشتر مواقع، کالا ظرف چند ساعت از گمرک ترخیص و در کوتاه ترین زمان تحویل مشتری می شود.

پیش از این پته مسافرتی به صورت دستی نوشته می شد و پس از ارزیابی و دیدن کالاها و پرداخت عوارض گمرکی مربوط به آن، اجازه ترخیص از گمرک برای آن کالا صادر می شد. اکنون این روش تغییر پیدا کرده است و مسئولین گمرک برای صادر کردن دستور ترخیص پته مسافرتی، ابتدا می بایست اظهار کالا را به صورت کامپیوتری انجام دهند..

 برای ترخیص کالا با پته گمرکی، نیاز به رعایت قوانین و مقررات صادر شده در بخشنامه های مربوطه می باشد. به عنوان مثال در بخشنامه ها تعداد، وزن و یا بها مشخصی برای ترخیص کالا به صورت پته و  کالاهای غیر تجاری مشخص شده است. به دلیل تغییرات مداوم در بخشنامه ها نمی توان اعداد دقیقی در این خصوص بیان نمود و بهترین روش دریافت مشاوره از کارشناسان و متخصصین امور گمرکی است.

 شما هم برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان پیروز تجارت ایرانیان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *